wtorek, 1 września 2015

Zdrowie: Skuteczna antykoncepcja.Wiele z nas, kobiet, by zapobiec niechcianej ciąży stosuje doustne środki antykoncepcyjne. Ich przyjmowanie wiąże się z ogromną sumiennością - należy je zacząć  stosować pierwszego dnia miesiączki, a następnie pilnować 28-dniowego cyklu menstruacyjnego. Hormony należy przyjmować codziennie przez 21 dni, pilnując przy tym, by były łykane o stałej godzinie. Następnie wymagana jest 7 dniowa przerwa na krwawienie. Większa część kobiet, przez nadmiar obowiązków, zajęć czy też różnych spraw na głowie, zapomina dostarczyć do organizmu hormon o określonej porze. Przez to działanie leku nie jest w pełni prawidłowe i tabletki mogą nie osiągać wymaganej skuteczności. By pamiętać o preparacie, można codziennie nastawiać sobie przypomnienie w telefonie, jednak nie zawsze je słyszymy.

Czy istnieje skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, by zapobiegać ciąży i nie martwić się tym, że "znów zapomniałaś tabletki"?

Dzięki rozwojowi farmakologii udało się uzyskać wewnątrzmaciczny system hormonalny, który uwalnia od rutyny codziennego stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jest on aplikowany przez lekarza ginekologa a jego okres skuteczności wynosi aż 3-5 lat! Przez ten okres nie musimy martwić się, że znów zapomnimy przyjąć tabletkę o określonej porze, bądź w ogóle ją pominiemy! System ma postać niewielkiej wkładki o wymiarach 2-3 cm a jego kształt przypomina literę "T". Działa miejscowo a hormon uwalnia się stale i powoli, dzięki czemu przez cały czas chroni przed ciążą. Jego spektrum działania jest trzypoziomowe: zagęszcza śluz szyjki macicy, zmniejsza aktywność plemników oraz prowadzi do ścieńczenia wyściółki macicy - dzięki tym cechom mamy pewność, że jest to skuteczna antykoncepcja. Dodatkowo, dzięki minimalnemu działaniu ogólnoustrojowemu systemu hormonalnego, u większości kobiet owulacja nie jest zahamowana. Brak w składzie estrogenu świadczy o bezpieczeństwie stosowania produktu a ryzyko zakrzepicy tutaj nie istnieje. Jest to idealne rozwiązanie dla pań, które mają obawy w stosunku do terapii hormonalnej.

Atuty antykoncepcji wewnątrzmacicznej:

- bardzo wysoka skuteczność (99,8%)
- stała ochrona na 3-5 lat
- z chwilą usunięcia (w dowolnym momencie kuracji) można zacząć starania o dziecko
- działa miejscowo
- minimum działań niepożądanych
- rozwiązanie dla kobiet nie mogących stosować doustnej antykoncepcji

Poza powyższymi pozytywnymi cechami antykoncepcji wewnątrzmacicznej dochodzi również pozytywna kwestia ekonomiczna. Wkładka to jednorazowo większy wydatek, jednak porównując ją z łącznym comiesięcznym zakupem tabletek wychodzi znacznie taniej.


10 komentarzy:

 1. Nigdy w życiu bym nie polecała tabletek anty .... Mają ogromną szkodliwość

  OdpowiedzUsuń
 2. ale te hormony mają wpływ na cały organizm również? tabletki mają do siebie to, że oddziałują na wszystko - cerę, włosy, piersi, wagę, popęd... jak to jest w tym przypadku?

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja sporo czytałam że taka wkładka u kobiet, które nie były jeszcze w ciąży powoduje stany zapalne bo podrażnia...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zdecydowałabym się na taką metodę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Na szczęście zawsze pamiętam o pigułce. I dzieci jeszcze nie mam, więc są skuteczne :D

  OdpowiedzUsuń
 6. od wielu lat stosuję tabletki i jestem spokojna oraz zadowolona, efektów ubocznych nie widzę. polecam każdej kobiecie

  OdpowiedzUsuń
 7. moja znajoma to miała i strasznie przytyła, a nie jadła jakoś więcej ;) dlatego ja jestem zdecydowanie na nie

  OdpowiedzUsuń
 8. słyszałam mrożące krew w żyłach historie o wkładkach wiec bałabym sie

  OdpowiedzUsuń
 9. chyba bym się nie skusiła na tą metodę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawiam się nad tą metodą antykoncepcji. Nie wykluczone, że się zdecyduję. Dla mnie to lepsza opcja, niż tabletki.

  OdpowiedzUsuń