niedziela, 26 lipca 2015

Jak skutecznie radzić sobie z alergią?


Alergia,  czyli uczulenie, jest reakcją organizmu na kontakt z alergenem – obcą substancją wywołującą patologiczną zmianę immunologiczną. Ma podłoże genetyczne, dlatego występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta cecha patologiczna będzie dziedziczona przez członków rodziny.  Wyróżniamy alergię wziewną, kontaktową, pokarmową, na jad owadów i polekowe, które prowadzą do pojawienia się różnych objawów, np. kataru siennego, łzawienia, duszności, pokrzywki, biegunki, czy też bardzo niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Również czynniki środowiskowe zwiększają ryzyko wystąpienia, czy nasilenia się alergii. Objawy takie powoduje m.in. dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza, przebyte infekcje, mało sterylne otoczenie, czy też nadmierny kontakt z detergentami i chemikaliami.
Alergie z reguły są trwałe ale mogą również występować okresowo. Nieleczone mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, np. astmy.


Grupy alergenów powodujących uczulenie:
 • Pyłki (leszczyna, olcha, wierzba, brzoza, grab, topola, dąb, trawy, żyto, pokrzywa).
 • Grzyby (cladosporium, alternaria, aspergillus)
 • Owady (jad pszczół, jad os)
 • Kurz
 • Sierść zwierząt 
      
Najczęstsze objawy alergii:
 • Wodnista wydzielina z nosa
 • Kichanie
 • Świąd nosa 
 • Suchy kaszel
 • Problem z oddychaniem, duszność 
 • Łzawienie 
 • Zaczerwienienie spojówek 
 • Świąd oczu 
 • Obrzęk powiek 
 • Pokrzywka 
 • Świąd skóry 
 • Biegunka i ból brzucha
      
Jak zatem skutecznie radzić sobie z objawami alergii?

Najlepszym rozwiązaniem, poza wapnem, są leki przeciwhistaminowe, które dostaniemy w aptece bez recepty. Z nieprzyjemnymi objawami alergii, takimi jak alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w tym przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) czy też przewlekła pokrzywka nieznanego pochodzenia (przewlekła idiopatyczna pokrzywka), świetnie radzą sobie leki zawierające w swoim składzie dichlorowodorek lewocetyryzyny (levocetirizini dihydrochloridum). Substancja ta znajduje się w leku Zilola,który cechuje się szybkością i długością działania (wystarczy 1 tabletka nadobę), a także ogromną skutecznością a do tego jest dostępny bez recepty. Nie powoduje tachyfilaksji – czyli szybkiej utraty wrażliwości na lek. Dodatkowo mogą go stosować dzieci już od 6 roku życia. Dichlorowodorek lewocetryryzyny, tak jak inne leki z tej grupy, może powodować senność, dlatego wskazane jest by przyjmować go wieczorem przed snem.


A jak Wy radzicie sobie z objawami alergii? 

                       

12 komentarzy:

 1. Całe szczęście nie jestem jeszcze alergiczką ;) Pojawiły Ci się powtórzenia w najczęstszych objawach alergii ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja na szczescie nie mam ale moje dzieci juz tak przy czym raczej maja uczulenia skórne

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja biorę tabletki oraz inhalacji, nie radzę sobie w 100% z alergiami ale na pewno są to przydatne produkty, które łagodzą objawy . nie używałam jeszcze leku zilola

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam alergię tylko na kurz i sierść zwierzęcą, więc po prostu często sprzątam i nie mam psa;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Na szczęście nie mam żadnych alergii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie non stop daje się we znaki alergia. Tego leku jeszcze nie próbowałam. Będę miała go na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 7. od kiedy przestałam stosowac leki od alergii moje roblemy z oddychaniem i wysypkami ustały, została jedynie jedna wredna przypadłosc uczulenie słoneczne ale filtry +50 starają troche to załagodzic :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj alergia to nic fajnego ale da się z nią żyć .
  Czasem nie da się ograniczyć alergenu.
  Do nosa Avamys , tabletki telfexo i wapno standardowo :)
  Ponoć dobrze jest płukać włosy lub myć jeśli można codziennie wieczorem ponieważ na włosach osiadają również alergeny.

  OdpowiedzUsuń
 9. ja na szczescie nie ma na nic alergii:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Współczuję alergikom i alergiczkom, coś okropnego, zwłaszcza wiosną, latem. Ja na szczęście nie jestem alergikiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla mnie najlepszym pomocnikiem na alergię jest wapno z kwarcytyną - niestety jak naprawdę alergia daje się mocno we znaki, działa tylko przez jakiś czas... Ale po powrocie do domu z takimi załzawionymi oczętami świetnie się sprawdza.

  OdpowiedzUsuń