sobota, 4 sierpnia 2018

Maseczka z ogórka, tonik, mgiełka - ogórek w kosmetyce



Jest smaczny i zdrowy, szczególnie jeśli zerwiemy go z własnego ogródka. W ok. 97% składa się z wody. Bogaty w witaminy i minerały. Poza licznymi właściwościami z zakresu odżywiania, znajduje zastosowanie w kosmetyce. Ogórek - szczególnie dobrze sprawdzi się u osób z cerą tłustą, mieszaną, trądzikową oraz z przebarwieniami. Jeśli do tej pory tylko zajadałaś się ogórkami, może najwyższy czas, by wykorzystać je też do innych celów? 


maseczka z ogórka ogorka


Kosmetyki ogórkowe łagodzą podrażnienia, odżywiają, odświeżają, ujędrniają i nawilżają cerę. Ponadto mają właściwości rozjaśniające przebarwienia i piegi. Ujednolicają koloryt skóry. Pomagają leczyć trądzik. Możliwości wykonania kosmetyków z ogórka w domowym zaciszu jest mnóstwo. Można eksperymentować do woli. 


Moje ulubione kosmetyki z ogórka:



  • Okłady na oczy z plastrów- przyniosą ukojenie zmęczonym i opuchniętym powiekom, zmniejszą cienie pod oczami. Schładzamy warzywo w lodówce, kroimy w plastry i nakładamy na powieki, na około 15 minut. 
  • Tonik - odświeży i wygładzi, zadziała przeciwzapalnie. Ścieramy ogórka na małych oczkach tartki, zawijamy w gazę i odsączamy sok. Najlepiej wycisnąć niewielką ilość, by wystarczyła na maksymalnie 2-3 dni i koniecznie przechowywać w lodówce. Kosmetyk stosujemy rano i wieczorem na oczyszczoną skórę. Można aplikować go za pomocą wacika lub przelać tonik w opakowanie ze spryskiwaczem i aplikować bezpośrednio na skórę. 
  • Maseczka z glinką - oczyści, wygładzi, ujędrni i złagodzi podrażnioną skórę. Mieszamy łyżeczkę glinki z uprzednio wykonanym tonikiem (patrz wyżej). Mieszamy do powstania gęstej papki, którą bez problemu nałożymy na twarz. Do mieszania nie używamy metalowych przedmiotów. Używamy Glinki białej do cery mieszanej lub zielona do cery tłustej, trądzikowej. Nakładamy na oczyszczoną twarz. Po 10-15 minutach spłukujemy letnią wodą. 
  • Maseczka na przebarwienia - rozjaśni i odżywi skórę. Ścieramy na drobno ogórka, dodajemy łyżeczkę cytryny oraz odrobinę jogurtu naturalnego. Mieszamy do połączenia składników i nakładamy na ok. 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą. 
  • Mgiełka / odżywka do włosów / wcierka - nawilży i odświeży włosy. Do przygotowania kosmetyku potrzebujemy ok. pół szklanki soku z ogórka oraz łyżeczkę oleju (może być roślinny, kokosowy, arganowy, w zależności od tego, jaki olej Twoje włosy lubią najbardziej). Można skusić się na odrobinę miodu, czy gliceryny. Składniki mieszamy. Przelewamy do butelki z atomizerem. Używamy jako mgiełki, rozpylając kosmetyk na całe włosy lub ich końce. Jako odżywki - u mnie sprawdza się stosowanie produktu na umyte, wilgotne włosy, od połowy do samych końcówek. Wiem, że niektórzy robią wcierkę, która zwalcza łojotok, łagodzi podrażnienia i pozwala utrzymać włosy dłużej świeże. Wykonuje się ją również na umytych i wilgotnych włosach.

Aby zabiegi przyniosły efekty, należy systematycznie je powtarzać. Pamiętaj, że chcąc pozbyć się przebarwień skóry, koniecznie należy aplikować krem z filtrem. Najlepiej korzystać z dobroczynnych właściwości ogórków w sezonie, wtedy łatwiej wybrać ekologiczne warzywa. W moim ogródku sezon w pełni. Zapasy na zimę po części zrobione. 


A Ty do jakich celów wykorzystujesz ogórki? Królują tylko w Twojej kuchni, a może stosujesz je też do "zabiegów upiększających"? 


1 komentarz: